Ülkemizin cari açığının en büyük sebebi enerji ithalatıdır. Enerji ithalatında fosil yakıtlara bağlı olan hammaddelerin ülkemize çıkardığı fatura ağır olmuştur. Bu sebeple yenilebilir enerji üretiminin ülkemiz için önemi büyüktür. Bu doğrultuda yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarına devam eden grubumuz, bünyesinde bulunan Ortadoğu Yenilenebilir Enerji Üretim San. ve Tic. A.Ş. ile yenilenebilir enerjinin en önemli dalı olan Güneş Enerjisi ile alakalı yatırımlarına başlamıştır.

Uzman ve dinamik kadrosu ile yeni yatırımlara her zaman hazır olan şirketimiz, EPDK’nın yayınladığı mevzuatlar çerçevesinde Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Tesisi için hazırlıklarına başlamıştır. 2013 yılı içerisinde Türkiye’de toplam 600 MW kapasiteli üretim lisansı yarışma karşılığında trafo merkezlerine göre verilecektir. Bu bağlamda geniş bir hazırlık evresi geçirilen proje çerçevesinde, ilk etapta EPDK tebliğlerine göre 6 ay lokal ölçüm zorunluluğu yeniliğinin getirilmesine müteakip İç Anadolu bölgesinde birden çok lokasyonda toplam 60 MW kapasite için güneş ölçümlerinde başlamıştır.

EPDK tebliğine göre hazırlanan ölçüm istasyonları ile Kasım 2012’den bu yana devam eden ölçümlerimiz sorunsuz şekilde devam etmektedir. Ölçümlerin tamamlanmasına müteakip yarış ve lisans için başvuru yapacak olan şirketimiz; lisans aldıktan sonra tesis kurulumu için gerekli projelendirme çalışmalarına da zaman kaybetmeden başlayacaktır. Şu anda ölçüm ve analiz aşamasında olan yatırımımız çerçevesinde fizibilite çalışmalarına da en yakın zamanda başlanacaktır. Şirketimizin hedefi, ülke ekonomisine katkı da bulunmakla beraber bölgede istihdam oluşturarak katma değer sağlamaktır.